مراسم بزرگداشت یاد و خاطره علیرضا سایه بان برگزار می شود

پرواز ملکوتی نخبه ریاضیات شهرمان علیرضا سایه بان را گرامی میداریم.
مراسم بزرگداشت آن مرحوم پنجشنبه ۲۲ اسفند از ساعت ۴ تا ۵  بعد از ظهر بر سر مزار پاکشان برگزار میگردد.

 

وی در تاریخ ششم بهمن ماه ۱۳۵۷ در شهرستان بندرانزلی متولد شد.
آثار هوش و استعداد قبل از رفتن به مدرسه در رفتار و سیمای او هویدا بود؛ وی قبل از رفتن به مدرسه  به اعداد ریاضی تسلط کامل داشت.
وی وقتی پنج سال و نیم داشت به مدرسه شهید آیت الله سعیدی شهرستان هشتپر رفت.
شکوفایی استعدادهای وی از زمانی آغاز شد که برای تحصیل کلاس دوم دبستان به مدرسه شهادت بندرانزلی رفت. حضور معلم دلسوز و فداکاری به نام خانم پروین غمخوار نژاد در آن مدرسه در شکوفایی استعدادهای او تأثیر بسیار زیادی داشت.
هوش و استعداد سرشارش باعث شد که دوران راهنمایی را طی دو سال به صورت جهشی در مدرسه نبوت بندرانزلی پشت سر گذاشته و در مسابقات مختلف، برگزیده مسابقات شهری و استانی گردد و چندین بار به مسابقات کشوری دعوت شود.
در سن ۱۶ سالگی موفق به اخذ دیپلم شد و سپس در رشته ریاضی دانشگاه صنعتی شریف تهران در مقطع کارشناسی پذیرفته شد. مطالعات وسیع او در رشته کامپیوتر ضمن تحصیل در دانشگاه موجب تشویق و عنایت ریاست محترم دانشکده جناب آقای دکتر تابش و تدریس کامپیوتر شده و طراحی پروژه های مختلف در ارتباط با شرکت های کامپیوتری و ترجمه کتب بین المللی در رشته کامپیوتر را به دنبال داشت.
با تمام تلاشی که در کسب علم می‌کرد، می‌گفت : “خیلی از جهان علم عقب مانده ام، ای‌کاش عمر من پرثمر تر از این می بود.” به واسطه همین برای کسب بیشتر از دانش و استفاده از محضر اساتید و مقالات به همراه دانشجویان ریاضی به سمینار ریاضی اهواز رهسپار شد و در راه بازگشت از این سفر علمی به همراه چند تن از نخبگان ریاضی کشورمان همان طور که اعتقاد داشت و مرگ را معراج می دانست در سن ۱۹ سالگی و در سال سوم ریاضی به دعوت حق لبیک گفت و عاشقانه به دیدار حق شتافت.

متن پیام تسلیت مقام معظم رهبری :
خبر تلخ حادثه‌ای که به درگذشت تعدادی از نخبگان جوان ریاضی کشور و مجروح شدن تعدادی دیگر از این مجموعه عزیز و گرانبهای نیروی جوان انجامید. مایه اندوه و تأسف عمیق اینجانب گردید بی‌شک فقدان استعدادهای برجسته و درخشانی از این قبیل، ضایعه‌ای برای کشور و نیروی جوان بالنده آن است.
اینجانب این ضایعه دردناک را به خانواده های مصیبت دیده و به همه علاقمندان به علم و تحقیق، مخصوصاً دانشگاهیان ارجمند تسلیت می‌‌گوییم.
امید است به لطف الهی، حال مجروحین این حادثه بهبود کامل یافته و نیز با تلاش همه جوانان با استعداد و کوشا خلأ پدید آمده جبران گردد.
سید علی خامنه ای (۲۶ اسفند ۱۳۷۶)

دسته‌ها: اطلاعیه ها

فرستادن دیدگاه